Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Archiwalne fotografie

 

SPOTKANIE W WIERZCHOSŁAWICACH

 

W zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach znajduje się interesująca fotografia trzech osób stojących przed domem Wincentego Witosa: Stanisława Mierzwy, Janiny Kupiec - kustosz Muzeum Wincentego Witosa i Jerzego Sagana - aktora.Zdjęcie wykonane przez Stanisława Kopcia (prawdopodobnie pod koniec lat siedemdziesiątych) dokumentuje fakt pobytu Jerzego  Sagana  w zagrodzie Wincentego Witosa, gdzie w obecności ojca przyswajał sobie wiedzę o premierze Witosie. Przez kilka lat Jerzy Sagan wcielał się w postać Wincentego Witosa pełniącego zarówno urząd premiera RP, jak też prezesa stronnictwa chłopskiego. Ojciec mój był z pewnością głównym jego konsultantem w tej sprawie, szczególnie gdy chodziło o sposób poruszania się, zachowania się i wypowiadania się przez Wincentego Witosa. Ojciec bardzo cenił zaangażowanie Jerzego Sagana w aktorską kreację postaci Prezesa Witosa i jego ogromny szacunek dla tego wielkiego męża stanu.

Jerzy Sagan, odtwórca postaci Wincentego Witosa w filmach ŚMIERĆ PREZYDENTA (1977), ZAMACH STANU (1980), ZAMACH STANU - serial telewizyjny (1985), RZECZYPOSPOLITEJ DNI PIERWSZE (1988), urodził się w 1928 roku. Od 1953 pracował jako aktor w Krakowie, w Teatrze Młodego Widza, Teatrze Ludowym, Teatrze im. J. Słowackiego. Na scenach teatrów występował do 1996 r. Zmarł w 1998 r.

Jacek Mierzwa

Kraków, 20 kwietnia 2012 r.

 

Wątek artykułu dotyczący konsultowania się u Stanisława Mierzwy znacząco odbiega od słów J. Sagana w wywiadzie udzielonym Janowi Jaźwcowi w 1977 roku ("Wieści", Nr 11 z 4.06.1977 r.). Być może dlatego, że wywiad ten odnosił się tylko do premiery filmu ŚMIERĆ PREZYDENTA, lub że takie były wymogi ówczesnej cenzury dotyczące pisania o Stanisławie Mierzwie.

Wojciech Mierzwa

Free business joomla templates