Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rodzinne skarby


FOTOGRAFIE Z ARCHIWUM STANISŁAWA MIERZWY


Uzbierało się ich sporo. Niezbyt dużo z okresu przedwojennego, znacznie więcej z lat 1960-1985. Łącznie ok. pięćset. Chociaż zdecydowana większość z nich była nieopisana, to na wielu rozpoznaliśmy znane nam osoby - przyjaciół i znajomych naszych rodziców z działalności społeczno-politycznej. Piszę o nas, tzn. o bracie Jacku i o mnie. Na prośbę pracowników Instytutu Pamięci Narodowej próbowaliśmy ustalić personalia sfotografowanych osób i w wielu przypadkach nam się to udało. Było to kontynowanie porządkowania archiwum po śp. ojcu Stanisławie Mierzwie - archiwum, z którego już wcześniej do IPN przekazałem listy (oryginalne do ojca i kopie jego listów), a w ubiegłym roku fotografie. Przypomnę jeszcze, że przekazywałem także różne inne dokumenty do Biblioteki Jagiellońskiej i do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, a całkiem niedawno (2016 r.) - do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Kiedy skończę porządkować to archiwum? – mam nadzieję, że jeszcze w tym roku. Pozostało już tylko kilka pudeł i, na co liczę, już niedługo będę mógł poświęcić więcej czasu na przeglądnięcie dorobku śp. matki, Heleny z d. Ściborowskiej.
Na zakończenie tej krótkiej informacji przedstawiam fragment pisma znak BUKKr II 5121-2(2)/15 Naczelnika Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Krakowie z dnia 17 marca 2016 roku, który pozwoli zainteresowanym osobom na łatwiejsze dotarcie do przekazanych materiałów:

Informuję, że fotografie zostały oznaczone jako spis numer 662 i dołączone do zbioru „Archiwum osobiste: Stanisław Mierzwa”, składającego się z uprzednio przekazanych przez Pana dokumentów. Będą wykorzystane w prowadzonych przez Instytut pracach i projektach badawczych oraz udostępniane na zasadach określonych w ustawie z 18 grudnia 1998 r. o IPN-KŚZpNP.

Wojciech Mierzwa


Kraków, 2.06.2016 r.

Free business joomla templates