Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Na szlakach wielkiej i małej historii

SPOTKANIE W INSTYTUCIE PAMIĘCI NARODOWEJ

26 stycznia 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Archiwalne środy”, którego tematem była: „Historia polskiego ruchu ludowego w obrazach, czyli tysiąc fotografii z archiwum Stanisława Mierzwy w zbiorach krakowskiego Oddziału IPN”. Okazją do spotkania była przypadająca na 27 stycznia 117. rocznica urodzin Stanisława Mierzwy – adwokata, działacza ludowego, społecznika oraz jednego z najbliższych współpracowników trzykrotnego Premiera Rzeczypospolitej Polskiej i Ojca Niepodległości – Wincentego Witosa.

Gośćmi spotkania byli: dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa IPN, który w swoim wystąpieniu omówił rolę i znaczenie Stanisława Mierzwy w ruchu ludowym; Marzena Kruk – Dyrektor Archiwum IPN, która zaprezentowała publikację dotyczącą realizacji projektu Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego do Instytutu Pamięci Narodowej przekazana została kolekcja blisko tysiąca fotografii z prywatnego archiwum Stanisława Mierzwy; Radosław Kurek – główny specjalista w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie, który przedstawił prezentację dotyczącą procesu opracowania kolekcji fotografii z prywatnego archiwum Stanisława Mierzwy; Wojciech Mierzwa – darczyńca i gość honorowy spotkania, który w swoim wystąpieniu mówił o pracy nad zabezpieczeniem materiałów po Ojcu, a także ich stopniowym przekazywaniu do muzeów i archiwów. Spotkanie poprowadził Rafał Dyrcz – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie. Głos w dyskusji zabrał m.in. Andrzej Kosiniak-Kamysz – honorowy Prezes PSL w Małopolsce, który podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami ze znajomości ze Stanisławem Mierzwą.

W trakcie spotkania prezentowane były fotografie pochodzące z archiwum Stanisława Mierzwy, które przekazane zostały do Oddziału IPN w Krakowie. Dokumentują one dzieje ruchu ludowego w Polsce od lat 20. do końca lat 80. XX wieku. Można na nich odnaleźć tak znamienite postaci, jak Wincenty Witos, Stanisław Mierzwa, Stanisław Mikołajczyk, Władysław Kiernik, Kazimierz Bagiński, prof. Stanisław Kot, gen. Franciszek Kamiński, czy Władysław Reymont. Natomiast wśród utrwalonych wydarzeń odnajdziemy m.in. uroczystości pogrzebowe marszałka Sejmu II RP – Macieja Rataja (1946 r.), wizytę Stanisława Mikołajczyka w Kopenhadze (1956 r.), czy też coroczne obchody Zaduszek Witosowych w Wierzchosławicach.

Spotkanie transmitowane było na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie nagranie dostępne jest na kanale IPNtv na platformie You Tube:
https://www.youtube.com/watch?v=IYdbaDnwKYI (dwa zrzuty ekranu poniżej)

Fot1ipn

Od lewej siedzą: dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa IPN, Radosław Kurek – główny specjalista w Oddziałowym Archiwum IPN w Krakowie, Wojciech Mierzwa – darczyńca i gość honorowy spotkania, Marzena Kruk – Dyrektor Archiwum IPN, Rafał Dyrcz – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie

Fot2ipn

Przemawia dr med. Andrzej Kosiniak-Kamysz – honorowy Prezes PSL w Małopolsce


Radosław Kurek
gł. specjalista OA IPN w Krakowie

W Krakowie, w lutym 2022

Free business joomla templates