Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Instytut Pamięci Narodowej nie zapomniał

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA DZIAŁACZY WIN I PSL SKAZANYCH W PROCESIE KRAKOWSKIM

10 września 2022 r. minęło 75 lat od wydania wyroków w procesie krakowskim, zwanym też procesem Niepokólczyckiego, Mierzwy i innych, który wpisywał się w serię publicznych rozpraw pokazowych, organizowanych w pierwszym dziesięcioleciu Polski Ludowej.

9 września 2022 r. odbyła się uroczystość poświęcona działaczom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, skazanych w procesie krakowskim w 1947 r. W wydarzeniu, które rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Polski, wzięli udział potomkowie skazanych – Jadwiga Ostafin-Martyna, córka kpt. Józefa Ostafina oraz Wojciech Mierzwa, syn Stanisława Mierzwy, którzy oddali hołd swym ojcom.

DSC 3774 Kopiowanie
 Tablica pamiątkowa na ścianie budynku Muzeum Archeologicznego
w Krakowie przy ul. Senackiej 3
(fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie)

Głos zabrali: dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego, gospodarz miejsca, w imieniu organizatora dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego IPN, Małgorzata Janiec, prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Andrzej Harężlak, członek Rady Naczelnej PSL.

DSC 3819 Kopiowanie DSC 3827 Kopiowanie

Przemawia dr hab. Jacek Górski

Przemawia dr hab. Filip Musiał
(fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie)
DSC 3838 Kopiowanie DSC 3839 Kopiowanie
 Przemawia Małgorzata Janiec  Przemawia Andrzej Harężlak
(fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie)

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamięci ofiar pokazowego procesu członków II Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego umieszczoną na ścianie budynku przy ul. Senackiej, zajmowanego dziś przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. W tym budynku po II wojnie światowej urzędował m.in. komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy, skazujący żołnierzy i działaczy niepodległościowej konspiracji.

Wiązanki kwiatów i znicze pamięci złożyli m.in.:

DSC 3851 Kopiowanie DSC 3864 Kopiowanie

od lewej Elżbieta Jakimek-Zapart, Jadwiga Ostafin-Martyna, Małgorzata Janiec

Celina i Wojciech Mierzwowie
 (fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie) 
DSC 3877 Kopiowanie DSC 3887 Kopiowanie

dr hab. Filip Musiał i zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń

Beata Morsztyn i dr hab. Jacek Górski
(fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie)
DSC 3896 Kopiowanie DSC 3917 Kopiowanie
doradca wojewody małopolskiego
Krzysztof Durek

               prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum               W. Witosa w Wierzchosławicach Ryszard Ochwat

  (fot. Żaneta Wierzgacz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie)

PROCES KRAKOWSKI 1947 ROKU

Proces krakowski był jednym z wielu publicznych rozpraw pokazowych, organizowanych w pierwszym dziesięcioleciu Polski Ludowej. Odbywały się one zazwyczaj przed sądami wojskowymi, a ich celem było uzyskanie odpowiedniego efektu propagandowego. Szeroko relacjonowane w prasie i radiu służyły skompromitowaniu opozycji jawnej, jak i pozostającej w konspiracji. Szczególne nasilenie publicznych rozpraw odnotowano w okresach poprzedzających referendum z czerwca 1946 r. i wybory ze stycznia 1947 r.

Składowi sądzącemu w Krakowie przewodniczył ppłk. Ludowego Wojska Polskiego dr Romuald Klimowiecki, delegowany z Warszawy. Ławnikami byli: Józef Małachowski i Jan Zabłocki, na ławnika zapasowego wyznaczono Józefa Bogaczewicza. Oskarżał zastępca naczelnego prokuratora Wojska Polskiego, otoczony ponurą sławą Stanisław Zarakowski.

Na ławie oskarżonych zasiadło siedemnastu działaczy WiN i PSL. Wśród winowców najważniejszym oskarżonym był prezes I Zarządu Głównego WiN płk. Franciszek Niepokólczycki, obok niego sądzono: Józefa Ostafina, Alojzego Kaczmarczyka, Waleriana Tumanowicza, Edwarda Bzymka, Jana Kota, Eugeniusza Ralskiego i jego brata Stefana, Wiktora Langnera, Mirosława Kowalskiego, Henryka Müncha oraz Tadeusza Wilczyńskiego. Spośród działaczy ludowych najistotniejszy był Stanisław Mierzwa, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie, oraz zastępca generalnego sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego tej partii, sądzony wcześniej w procesie szesnastu przywódców polskiego Państwa Podziemnego w Moskwie. Obok niego zasiedli: Karol Buczek, Mieczysław Kabat, Karol Starmach oraz Jerzy Kunce.

Reżyserem procesu pokazowego działaczy WiN i PSL w Krakowie był Józef Różański, dyrektor Departamentu Śledczego MBP. Przeprowadzał on z oskarżanymi rozmowy zarówno przed, jak i w trakcie procesu oraz pilnował, by rozprawa przebiegała zgodnie z oczekiwaniami bezpieki. Za scenarzystę należy natomiast uznać Romana Werfla, który sprokurował akt oskarżenia, komentował proces w prasie, a także opracował i wydał w 1948 r. stenogram rozprawy sądowej w postaci książki „Niepokólczycki, Mierzwa i inni przed sądem Rzeczypospolitej”.

Wyrok zapadł 10 września 1947 r., po przeszło miesiącu procesu, w czasie którego sąd zebrał się 19 razy. Uznał, iż na karę śmierci zasłużyli działacze WiN: Franciszek Niepokólczycki, Alojzy Kaczmarczyk, Józef Ostafin, Walerian Tumanowicz, Edward Bzymek, Jan Kot, Eugeniusz Ralski i Wiktor Langner. Na karę dożywotniego więzienia skazano Mirosława Kowalskiego, na 15 lat Karola Buczka i Henryka Müncha, na 10 – Stanisława Mierzwę, Karola Starmacha oraz Stefana Ralskiego. Sąd orzekł, że na 6 lat należy pozbawić wolności Mieczysława Kabata, a na 5 lat Tadeusza Wilczyńskiego. Jerzego Kunce uniewinniono.

Kary śmierci orzeczone wobec Kaczmarczyka, Ostafina i Tumanowicza wykonano w więzieniu Montelupich w Krakowie 13 listopada 1947 r. Plutonem egzekucyjnym dowodził strażnik więzienny Henryk Michalik. Pozostałych skazanych, poza Jerzym Kunce, którego zwolniono z aresztu po rozprawie, osadzono w więzieniu na długie lata. Większość z nich wyszła na wolność dopiero w czasie odwilży 1956 r.

Żaneta Wierzgacz
Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

Kraków, 12.09.2022.

Free business joomla templates