Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Notatka z wyjazdu na uroczystości rocznicowe

DRUŻYNA ORLĄT IM. STANISŁAWA MIERZWY W WARSZAWIE

12 maja 2022 był dla Drużyny Orląt im. Stanisława Mierzwy przy Niepublicznej Szkole Podstawowej wyjątkowo ważnym dniem. Orlęta zostały wyróżnione udziałem w uroczystościach rocznicowych w Warszawie. W tym dniu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się główne obchody 87. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, kombatanci oraz około 1000 strzelców Związku Strzeleckiego z różnych części Polski. Uczestniczyła także Drużyna Orląt z naszej szkoły wraz ze swoim opiekunem młodszym inspektorem ZS Romanem Głowackim oraz koleżankami i kolegami pod opieką dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Krzysztofa Kucharskiego i nauczycielki Elżbiety Miś, zajmując miejsce na płycie głównej, tuż obok Grobu Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe powitaniem przybyłych uczestników oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Podczas obchodów rocznicowych odbyła się także ceremonia poświęcenia i wręczenia sztandaru Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Marszałek Elżbieta Witek wręczyła Sztandar Komendantowi Głównemu Związku Strzeleckiego „Strzelec” st. insp. ZS Markowi Matule, a Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami „Pro Patria” Zbigniewa Nowaka i Filipa Sługockiego, przyznanymi za szczególe zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Po złożeniu przez uczestników uroczystości wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa odbyła się defilada oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu kobiecego pododdziału ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego przy XIV LO Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie. Drużyna Orląt im. St. Mierzwy z Biskupic Radłowskich obok Orląt z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa i Sędziszowa, razem z Wojskiem Polskim i ponad tysiącem strzelców ze sztandarami przemaszerowała przed uczestnikami uroczystości.

Po zakończeniu uroczystości Orlęta zmęczone, ale bardzo dumne wraz z opiekunami wybrały się na krótki spacer po Warszawie.

Elżbieta Miś

Biskupice Radłowskie, 14 maja 2022

Od redakcji
Obszerną fotorelację z tej uroczystości zamieszczono na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biskupicach Radłowskich (WM)

Free business joomla templates