Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Relacja kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach - organizatora uroczystości 140. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

 

W WIERZCHOSŁAWICACH PAMIĘĆ O WITOSIE WCIĄŻ ŻYWA

 

Był jedną z czołowych postaci sceny politycznej Drugiej Rzeczypospolitej. Nie tylko aktorem, któremu przypadało grać nieraz pierwszoplanową rolę. Często też reżyserem i współtwórcą politycznych spektakli. Tak pisał o Wincentym Witosie jego biograf Andrzej Zakrzewski.

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin tego nieprzeciętnego męża stanu, trzykrotnego premiera II RP, przywódcy chłopskiego, syna Ziemi Tarnowskiej rodem z Wierzchosławic.

Wincenty Witos przyszedł na świat 21 stycznia 1874 roku w przysiółku Wierzchosławic zwanym Dwudniaki (nazwa ta wywodzi się prawdopodobnie od rzeczownika „Dwudniak” czyli chłop odrabiający dwa dni pańszczyzny). W IV tomie księgi chrztów parafii Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach z datą 22 styczeń 1874 rok, a był to czwartek, dzień świętego Wincentego, pod numerem czwartym wpisano nazwisko urodzonego dzień wcześniej Wincentego Witosa. Wincenty był najstarszym z trojga dzieci Wojciecha i Katarzyny, miał dwóch młodszych braci - Andrzeja i Jana, który zmarł jako dziecko. Rodzina Witosów z dwoma morgami gruntu niskiej jakości i połową chałupy składającej się z izby i sieni przerobionej na stajnie należała do jednej z biedniejszych rodzin w Wierzchosławicach. W dziesiątym roku życia został przez rodziców posłany do szkoły, do której uczęszczał w ciągu czterech zim. Po krótkim okresie nauki ojciec wziął go ze sobą do pracy przy karczowaniu drzew w lesie. Zanim więc stał się chłopskim gospodarzem był przez lat kilkanaście młodocianym robotnikiem.

W Polsce niepodległej był mężem stanu: posłem na Sejm RP, trzykrotnym premierem rządu, prezesem Stronnictwa Ludowego i niekwestionowanym przywódcą chłopów, którego za zasługi dla narodu odznaczono Orderem Orła Białego, ale też za opozycyjną działalność polityczną wtrącono do więzienia, sądzono, skazano na 1,5 roku więzienia i ścigano „Listem Gończym”, gdy uchylił się od odsiadywania tego wyroku. Znamienne, iż nazwisko Witosa, począwszy już od I wojny światowej, poprzez II wojnę i po jej zakończeniu miało ciągle dużą wartość zarówno w sferze symbolicznej, jak też w realnej polityce. Trzeba przy tym zauważyć, że sięgali po nie Polacy w momentach dla naszego narodu bądź ciężkich, bądź dla naszej przyszłości przełomowych.

Pamięć Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczczono na trwałe, tworząc w 1971 roku, staraniem działaczy ludowych i rodziny W. Witosa Muzeum Jego Imienia. Od roku 1976 istnieje jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jednej z instytucji kultury województwa małopolskiego.

26 stycznia 2014 r. Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach zorganizowało spotkanie upamiętniające rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 złożeniem wiązanek kwiatów w kaplicy W. Witosa na wierzchosławickim cmentarzu. Następnie uczestnicy udali się do Zagrody - Muzeum gdzie odbyła się projekcja filmu "Wincenty Witos", wyreżyserowanego przez Sylwestra Kiełbiewskiego. W filmie w rolę Witosa wcielił się aktor Jerzy Sagan, a film nakręcony został w 1984 r.  w wierzchosławickim Muzeum. Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, który odczytał list ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. W tym dniu w Muzeum Witosa zebrało się ponad 60 osób, wśród których nie zabrakło rodziny W. Witosa w osobie prawnuka Marka Steindla, posła do parlamentu europejskiego Czesława Siekierskiego, władz gminnych PSL, przedstawicieli samorządu gminy Wierzchosławice oraz licznie przybyłych mieszkańców wsi. Sylwetkę W. Witosa w pryzmacie ciekawych anegdot przedstawił w swoim wykładzie dr Jan Hebda, znany i ceniony historyk wsi i Ruchu Ludowego.

Janusz Skicki

Wierzchosławice, 10.02.2014 r.

Foto: J. Skicki

 

Free business joomla templates