Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowe ustalenia nt. naszych przodków

PRZYCZYNEK DO HISTORII RODZINY TKACZYKÓW

W Rodzinniku M rocznik 2018 ukazał się artykuł Wojciecha Mierzwy pt. O PRADZIADKACH TKACZYKACH (http://www.mierzwa.org.pl/index.php/rodzinnik-m/wydanie-internetowe-2018/19-dziay/315-o-pradziadkach-tkaczykach), w którym autor napisał: …Do wiosny 2016 roku grób ziemny Tkaczyków był oznaczony betonowymi obrzeżami i metalowym krzyżem z tabliczką. Na tej tabliczce mylnie zapisano datę śmierci Agnieszki - zamiast 1918 powinien być rok 1916. Prawdopodobnie również data urodzenia jest niedokładna. Według dotychczasowych ustaleń powinno być napisane 1850 a nie 1852. Może uda się dotrzeć do zapisów źródłowych i ostatecznie wyjaśnić także te wątpliwości...

Swoje wnioski autor prawdopodobnie wysnuł na podstawie ustnych przekazów rodzinnych i przede wszystkim notatek Stanisława Świgonia (1920-1970), syna Mikołaja Świgonia i Anny Magdaleny z d. Tkaczyk. I rzeczywiście, te informacje były przez wiele dziesięcioleci „obowiązującymi” w kręgach naszej wielkiej rodziny, i tak zostały zapisane na nowym nagrobku Szymona, Agnieszki i Sebastiana Tkaczyków na cmentarzu w Górce Kościelnickiej.

Porządkowanie moich rodzinnych archiwów zawiodło mnie do kancelarii Parafii Wszystkich Świętych w Górce Kościelnickiej (Kraków, ul. Dybowskiego 2), gdzie dzięki uprzejmości i pomocy ks. proboszcza Stanisława Palichleba udało mi się dotrzeć do wielu zapisów źródłowych, m.in. dotyczących Agnieszki Tkaczyk i jej syna Sebastiana Wincentego. Otóż w księgach parafialnych zanotowano, że Agnieszka Tkaczyk z d. Cięciak, żona Szymona, zmarła 19 sierpnia 1918 roku. Zatem pierwotny zapis (rok śmierci) na dawnej tabliczce na krzyżu przy mogile był prawidłowy a obecny błędny, trzeba będzie w przyszłości poprawić. Udało mi się także uściślić datę śmierci Sebastiana Wincentego Tkaczyka, syna Szymona i Agnieszki. Według zapisu w księdze zgonów Sebastian zmarł 20 października 1918 roku.

Ustalenia poczynione na podstawie ksiąg parafialnych przypomniały mi dawne rozmowy z moją babcią Anną. Babcia kilka razy wspominała o trudnym roku kończącej się I wojny światowej, kiedy to zmarły dwie najbliżej jej osoby: matka i brat. Jej pamięci poświęcam moje studia nad dziejami rodziny.

Bożena Walczak-Ślusarczyk

Kraków, 18.06.2018 r.

Free business joomla templates