Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O pielgrzymce na Jasną Górę w dniu 9 października 2014 roku

JASNOGÓRSKA PIELGRZYMKA

Dziś XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II to już wspomnienie. Były to dla nas - pielgrzymów dni piękne i pełne głębokich duchowych przeżyć. Ten czas, gdy mogliśmy stanąć ze swoimi słabościami u stóp Jasnogórskiego Tronu naszej ukochanej Matki, dał nam siłę do zmagania się z codziennością i jej problemami.

Pielgrzymka do Częstochowy stanowi jedną z licznych tradycji Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach. To wydarzenie było bardzo ważne dla nas - trzecioklasistów, ponieważ stanęliśmy u stóp Jasnogórskiej Matki by prosić o pomyślne zdanie egzaminów gimnazjalnych i możliwość dostania się do naszej wymarzonej szkoły. Na miejscu spotkaliśmy się z naszym „przewodnikiem” ojcem Walterem Rachwalikiem, który oprowadzał nas po jasnogórskich ścieżkach, aż doprowadził nas przed oblicze Jasnogórskiej Matki. Pod wałami zgromadziło się ponad 20 tysięcy osób z przeszło 500 szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II, a szczyt zdobiło blisko 400 sztandarów. Z całej Polski przybyli dzieci i młodzież, a także księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, rodzice oraz władze oświatowe. Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore - nuncjusza apostolskiego w Polsce, który tłumaczył nam ważną rolę w życiu człowieka, oraz jakie mamy ogromne szczęście, mając kogoś takiego jak Jana Pawła II za patrona swojego gimnazjum. Na zakończenie Eucharystii Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Później został odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka. Wyraźnie odczuwalna była wyjątkowość czasu, w którym przychodzimy do Matki - rok kanonizacji naszego Patrona oraz dni poprzedzające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II Świętymi Bądźcie”.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Świętego Ojca Pio w Częstochowie na Świętej Przeprośnej Górce. Jest to tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów zdążających na Jasną Górę, skąd mogą Jasnogórskie Sanktuarium oglądać po raz pierwszy. Pogoda pozwoliła nam odbyć polową drogę krzyżową, a następnie oddaliśmy cześć relikwii o. Pio, przywiezionej ostatnimi czasy prosto z Pietrelciny.

Po dniu pełnym przeżyć i wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wsiedliśmy do autokaru uśmiechnięci i naładowani pozytywną energią. Podsumowując - pogoda nas rozpieszczała, mimo że w kalendarzu październik to na termometrze ok. 250C, a niebo, podobnie jak nasze serca, pełne słońca. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kierować się w swoim życiu zasadami naszego Patrona i dokonywać właściwych wyborów.

Po kilku dniach dowiedzieliśmy się, że mamy jeszcze jeden powód do dumy i radości. Podczas uroczystej gali wręczenia statuetek Totus - wyróżnień nazywanych „katolickimi Noblami”, która odbyła się 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II otrzymała nagrodę w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” za „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami”.

Emilia Wojciechowska

uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach

Mikołajowice, 1.12.2014 r.

Free business joomla templates