Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkania przy grobie Wincentego Witosa, zapoczątkowane w latach pięćdziesiątych XX w.

JEDNOŚĆ, MĄDROŚĆ I ODWAGA
Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach

Pierwsza niedziela listopada, jak co roku, jest czasem „Zaduszek Witosowych” w Wierzchosławicach. Uczestnicy tych uroczystości, którzy w tym roku bardzo licznie przybyli do witosowej wsi, oddali hołd Wincentemu Witosowi w 71. rocznicę jego śmierci i Stanisławowi Mierzwie w 31. rocznicę śmierci.

Wśród gości nie zabrakło prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, rodzin Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, europosłów Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego, Krzysztofa Hetmana, a także posłów: Andżeliki Możdzanowskiej oraz Genowefy Tokarskiej z Lublina. Władze Małopolski reprezentowali wicemarszałkowie, Stanisław Sorys i Wojciech Kozak oraz Urszula Nowogórska - przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego. Województwo śląskie reprezentował wicemarszałek Stanisław Dąbrowa, a łódzkie Dariusz Klimczak.

Tradycyjnie, jak co roku nie zabrakło gminnych, powiatowych i wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego głównie z województw: małopolskiego, podkarpackiego świętokrzyskiego i lubelskiego. Obecne były również delegacje szkół gminy Wierzchosławice, a także szkół imienia Wincentego Witosa: z Podkarpacia, Małopolski i Lublina. W organizację Zaduszek Witosowych mocno zaangażowała się organizacja Forum Młodych Ludowców powiatu tarnowskiego na czele z prezesem Piotrem Łosińskim.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach - miejscu, którego mury pamiętają Wincentego Witosa i jego czasy. Pomimo niesprzyjającej pogody, do Wierzchosławic przybyło ponad 120 pocztów sztandarowych i ponad 40 delegacji z wiązankami kwiatów. Taka liczba uczestników niewątpliwie świadczy, ze Ruch Ludowy potrafi jednoczyć się w trudnej chwili. 

Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie wszystkich obecnych przywitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa kol. Ryszard Ochwat. Po nim przemawiał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego - Władysław Kosiniak-Kamysz. W swoim wystąpieniu przypominał: My nie przychodzimy tu dla kultu jednostki, może to gdzie indziej ten kult jednostki się odbywa - my przychodzimy, żeby pokazać ideę, w którą wierzył Wincenty Witos - wolne niepodległe państwo i demokrację, która szanuje każdego człowieka i różnorodność poglądów oraz godność, która jest dzisiaj zagrożona.

Lider PSL podziękował licznie przybyłym do Wierzchosławic ludowcom i przypomniał o przypadającej w styczniu 2017 roku 70. rocznicy sfałszowanych wyborów. Przestrzegał również:…za chwilę mogą tu przyjechać [do Wierzchosławic] faryzeusze - niedługo, może za tydzień. I będą znów obiecywać i mamić (...), może proponować nowy program dla wsi. Ale najpierw się trzeba rozliczyć z tych obietnic, które były dane rok temu. Bo nie ma podwojonych dopłat, (...), a ceny nie są gwarantowane, tylko są najniższe. Taki jest obraz dzisiejszego rolnictwa i polskiej wsi" - mówił prezes PSL.

Kolejnym punktem uroczystości rocznicowych było spotkanie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa. Powszechny zachwyt gości wzbudził występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Tarnowie. W programie słowno-muzycznym przedszkolaki
w regionalnych strojach, pod opieką Pani Grażyny Kuty zaprezentowały wiązankę pieśni i tańców ludowych. Prezes Kosiniak-Kamysz osobiście pogratulował i podziękował dzieciom za piękne przedstawienie. Następnie przestawił strategię dla Polski oczami Polskiego Stronnictwa Ludowego w kontekście zbliżającego się Kongresu PSL, który wskaże kierunki programowe ugrupowania. "Trzeba budować wielką, silną, niepodległą Polskę, ale która żyje pośród państw Europy, która ma przyjaciół na Wschodzie i Zachodzie; Polskę, która jest państwem poważanym, a niewykpiwanym" - podkreślił.

"Przyjazd do Wierzchosławic ma dla ludowców ogromne znaczenie, jest pewnego rodzaju świadectwem, oddaniem czci i zapewnieniem o trwaniu idei W. Witosa. Dzięki uczestnictwu w Zaduszkach szacunek, którym chłopi obdarzają pamięć po Wincentym Witosie, wraca do Nich jako powierników Jego testamentu. Ufni tym wartościom kierujmy się przesłaniem, że przyjdą takie czasy, kiedy w Wierzchosławicach, Małopolsce i całej Polsce będzie coraz więcej ludzi wierzących, że Polska Wincentego Witosa naprawdę jest możliwa".

Organizatorem uroczystości „Zaduszki Witosowe” było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, rodziny Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Fotorelację z tej uroczystości można zobaczyć m.in. tutaj.



                                                                 Janusz Skicki              
                                                                           Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach

Wierzchosławice, 9.11.2016 r.

Zaproszenie

zadusz1zadusz2

Free business joomla templates